Czy zastanawiałyście się kiedyś, jak joga wpływa na nasze życie?

Joga to nauka równowagi w życiu. Wywodzi się z dawnych Indii. Jest to system ćwiczeń zwanych asanami. Asany to tzw. „wygodne pozycje”. Asany można podzielić na te bardziej wymagające i te bardziej komfortowe i łatwe do wykonania, czyli takie, które są przyjemne dla ludzkiego samopoczucia. Poza asanami joga skupia się też na technikach oddechowych, czyli pranayamy.

Joga poprawia przede wszystkim wydolność organizmu, kondycję i gibkość ciała. Uczy także świadomości ciała i pomaga zwiększyć świadomość oddechu. Nauczenie się prawidłowego oddychania ułatwia ułożenie ciała i relaksuje.

Praktyka jogi pozwala uspokoić myśli i pozytywnie wpływa na ludzką psychikę. Asany wyciszają układ nerwowy, dzięki czemu wzmocni się stabilność emocjonalna, psychiczna równowaga i nabierzesz większego dystansu do otoczenia.

Kilka naszych ulubionych asan:

ADHO MUKHA SVANASANA- Pozycja psa z głową w dół. Asana wzmacniająca przede wszystkim mieście ramion (triceps), całych pleców i nóg. Pomaga pozbyć się zmęczenia i uspokoić myśli.

PADMASANA- Kwiat lotosu jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych pozycji jogi na świecie. Jest pozycją dla osób bardziej zaawansowanych. Padmasana sprzyja medytacji, stymuluje miednicę, kręgosłup, rozciąga kostki i kolana.

URDHVA MUKHA SVANASANA- to inaczej pozycja psa z głową w górę. Asana znosząca napięcie w górnej części pleców i barkach, rozciągająca cały kręgosłup i rozszerzająca klatkę piersiową.

UTTHITA PARŚVAKONASANA- to tzw. pozycja rozciągniętego kąta. Pozycja ta wzmacnia nogi, silnie rozciąga boki ciała i uelastycznia kręgosłup, a także otwiera klatkę piersiową, ułatwiając oddychanie.

VRKSASANA- to dosłownie pozycja drzewa, która wzmacnia nogi, uelastycznia, rozciągająca i otwierająca biodra. Wyciąga także kręgosłup i wzmacnia mięśnie grzbietu. Rozwija koncentrację i uwagę. Pobudza ośrodkowy układ nerwowy, a także buduje poczucie stabilności emocjonalnej.

Joga to integracja ciała, oddechu i umysłu. Pozwala osiągnąć spokój, a także zadowolenie z bycia tu i teraz. Warto postawić na praktykę jogi!

Be flexible! Be #lemissgirl!

Menu